Systemy transportu pneumatycznego materiałów sypkich czy też instalacji odpylania i centralnego odkurzania projektuje się tak, aby mogły służyć przez lata. Jednak na etapie projektu nie można przewidzieć wszystkiego i po jakimś czasie może zajść potrzeba przerobienia całego systemu transportu czy też jego poszczególnych odcinków. To z kolei może powodować trudności, jeśli miejsce jest trudno dostępne, bądź generować spore koszty.
W takiej sytuacji z pomocą przychodzą złączki bezkołnierzowe Eurac, produkowane przez francuską firmę STIF. W Polsce ich dystrybucją zajmuje się Proorganika. Bezkołnierzowe złączki Eurac pozwalają na łączenie ze sobą odcinków rur oraz łuków, a także elastycznych przewodów. Sposób łączenia jest prosty i daje gwarancję trwałości, a co równie ważne nie powoduje nadmiernych kosztów. Stosowanie złączek tego typu znacznie ułatwia budowę czy przerabianie istniejących systemów transportu pneumatycznego.
Typy złączek bezkołnierzowych Eurac
Producent oferuje ocenie sześć typów złączek. Szeroka gama produktów pozwala na ich dopasowanie do konkretnych potrzeb. Złączka typu EX przeznaczona jest do transportu produktów o małej koncentracji. Do jej montażu nie potrzeba nawet narzędzi, bo złączka zamyka się za pomocą trzech dźwigni. To z kolei sprawia, że jest często stosowana przy instalacjach, które wymagają regularnego czyszczenia bądź wymiany elementów. Złączka typu EX wykonana jest z ocynkowanej stali węglowej i występuje w jednej długości 150 mm, za to zakres średnic waha się od 38,1 do 114,3 mm.
Złączka Eurac typu L jest z kolei przeznaczona głównie do montowania w instalacjach odpylających oraz instalacjach centralnego odkurzania. Jest wykonana ze stali nierdzewnej AISI 430 i ma 100 mm długości. Zakres średnic jest taki sam jak w typie EX. Złączka typu L została zbudowana z płaszcza zewnętrznego, zredukowanego płaszcza wewnętrznego oraz uszczelnienia. W przypadku złączki typu L zastosowano montaż na dwie śruby. Podobne zastosowanie oraz budowę mają złączki typu M. Są jednak dłuższe, mają 150 mm. Większa długość spowodowała także zastosowanie trzech śrub montażowych.
Przy transporcie produktów o małej lub dużej koncentracji powinno się stosować bezkołnierzową złączkę typu HL. Złączki tego typu są wykonane z ocynkowanej stali węglowej i występują w dwóch długościach 150 lub 200 mm. Natomiast zakres średnic w przypadku typu HL to 38,1 – 219,1 mm. W zależności od długości, do mocowania stosuje się trzy lub cztery śruby. Bardzo podobna jest złączka typu H, która normalnie występuje w takich samych wymiarach jak HL, lecz tu producent dopuszcza różne opcje, dzięki którym można zamówić złączkę ze stali nierdzewnej AISI 304L o długościach 250, a nawet 300 mm.
Największe ze złączek z rodziny Eurac zostały oznaczone jako HX i są one przeznaczone do transportu produktów o dużej koncentracji. Złączki tego typu występują w trzech długościach: 200, 250 i 300 mm, z kolei zakres średnic to 200,0 – 355,6 mm. Wersja podstawowa wykonana jest z ocynkowanej stali węglowej, ale producent ma też w ofercie złączki typu HX ze stali nierdzewnej AISI 304L. W przypadku tego typu montaż odbywa się za pomocą śrub, a ich liczba jest zależna od długości złączki.
Co ważne, każda ze złączek Eurac jest wyposażona w pasek do odprowadzania ładunków elektrostatycznych.