śr.. paź 9th, 2024

Zmarszczki, czyli płytkie lub głębsze zagłębienia na skórze, pojawiają się na naszym ciele wraz z upływem lat. Ich powstawanie jest związane nie tylko z naturalnym procesem starzenia. Również nadmierny stres, promieniowanie UV czy dym tytoniowy negatywnie wpływają na wygląd naszej skóry.

Rodzaje zmarszczek

Biorąc pod uwagę przyczyny powstawania zmarszczek, można wyróżnić:

  • Zmarszczki mimiczne – związane z ruchem mięśni twarzy i mimiką. Pojawiają się po 25 roku życia w okolicach nosa, ust i dookoła oczu.
  • Zmarszczki senne – bezpośrednią przyczyną ich powstawania jest złe ułożenie skóry w czasie snu, zwykle w wyniku nieodpowiednio dobranej poduszki.
  • Zmarszczki posłoneczne – ich przyczyną jest szkodliwe działanie promieni słonecznych. Często towarzyszą im nieestetyczne przebarwienia skóry.
  • Zmarszczki grawitacyjne – powstają naturalnie, wraz ze starzeniem się skóry.

Miejsce występowania zmarszczek

Jeśli chodzi o zmarszczki, najczęściej mamy na myśli te pojawiające się na twarzy, czyli:

    • Kurze łapki – potoczna nazwa zmarszczek w okolicach oczu.
    • Zmarszczki na czole – zmarszczki poziome lub pionowe znajdujące się pomiędzy brwiami.
    • Zmarszczki pod oczami – zwykle pojawiają się one najwcześniej z uwagi na bardzo cienką skórę pod oczami.
    • Zmarszczki w okolicy ust – pionowe, zwykle pojawiają się po 45. roku życia.

Warto również zwrócić uwagę na zmarszczki spotykane w obrębie innych części ciała:

  • Zmarszczki na szyi – najczęściej poziome bruzdy, które są nie tylko wynikiem starzenia, ale powstają z powodu garbienia się i wykonywania różnych czynności ze spuszczoną głową.
  • Zmarszczki na dekolcie – skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i cienka, dlatego szybko pojawiają się na niej zmarszczki.
  • Zmarszczki na stopach i dłoniach – są one uwarunkowane budową ciała.

Jak przeciwdziałać powstawaniu zmarszczek

Aby opóźnić pojawienie się zmarszczek warto stosować odpowiednią dietę. Przede wszystkim powinna być ona bogata w witaminę A (chroni przed wysuszeniem skóry), beta-karoten (wygładza skórę), witaminę E (wpływa na spowolnienie procesu starzenia się skóry), witaminę C (przyspiesza gojenie). Ponadto ważne jest również przyjmowanie: cynku, selenu, siarki i miedzi. Nie można także zapominać o kwasach nienasyconych.

Oprócz diety istotna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry. Należy pamiętać o jej dokładnym oczyszczaniu oraz usuwaniu makijażu i zanieczyszczeń, które zbierają się w ciągu dnia. Ważne jest również codzienne nawilżanie, za pomocą kremu dobranego do typu naszej cery.

Jak redukować zmarszczki?

Powstawanie zmarszczek jest całkowicie naturalnym i nieuniknionym procesem, związanym ze starzeniem się naszej skóry. Za pomocą odpowiednich narzędzi można je jednak redukować lub minimalizować ich widoczność. Bardzo popularną i nieinwazyjną metodą jest stosowanie rozmaitych kremów przeciwzmarszczkowych. Wygląd naszej skóry na pewno ulegnie poprawie, jeśli odstawimy papierosy i będziemy unikać wizyt w solarium.

Jeśli chodzi o niwelowanie bądź eliminację zmarszczek, najbardziej popularnym zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej jest wstrzyknięcie botoksu. Substancja ta powoduje rozluźnienie poszczególnych mięśni, dzięki czemu skóra wygląda świeżo i gładko, a twarz promiennie. Botoksu używa się do likwidacji zmarszczek na czole, w okolicach oczu, na szyi czy nad ustami. Efekt wygładzenia zmarszczek utrzymuje się do 9 miesięcy.

Zmarszczki nie są więc naszym wrogiem, tylko naturalnym efektem starzenia się naszego organizmu. Znając sposoby na przeciwdziałanie ich powstawania oraz metody ich redukcji, można cieszyć się stosunkowo gładką skórą, nawet w podeszłym wieku.

Inspirowane: Klinikakrajewski.pl – usuwanie zmarszczek Warszawa